Parafia Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

tel.: 608 – 779 – 666

przy parafii Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie

(wejście do domu katechetycznego, parter po lewej stronie)

czynna jest:

 w poniedziałek: w godz.: 16.00 – 17.00

 

Początkowo wypożyczalnia sprzętu medycznego mieściła się w budynku przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i al. Henryka. Pracowali tam jako wolontariusze zarówno lekarze, jak i osoby bez przygotowania medycznego. Do pomocy zgłaszali się uczniowie i studenci. Lekarze w miarę możliwości odwiedzali chorych w domach, którzy nie byli w stanie o własnych siłach dojść do przychodni. Młodzież robiła zakupy, sprzątała mieszkanie czy zrzucała węgiel do piwnicy, gdyż w tamtym czasie wiele domów na starym mieście wciąż było opalanych węglem. Gdy Urząd Miasta zażądał opłaty za wynajem pomieszczenia, wypożyczalni groziła likwidacja, gdyż nie posiadała ona własnych funduszy na opłacenie czynszu. Od początku bowiem była działalnością charytatywną, „non profit”. Wówczas jeden z wolontariuszy zwrócił się do księdza Wojciecha Bryi, ówczesnego proboszcza Parafii MB Różańcowej czy ten nie zgodziłby się udostępnić pomieszczeń przy kościele, gdzie można by przenieść sprzęt medyczny. W innym wypadku musiałby on zostać przekazany do Hospicjum w Krakowie lub Tarnowie. Bliżej Chrzanowa nie było podobnej wypożyczalni, która mogłaby przejąć zgromadzony dorobek. Ks. proboszcz Bryja chętnie się zgodził i przygotował miejsce w dolnej części kościoła, gdzie wypożyczalnia funkcjonowała kilka lat. W momencie, gdy ks. Wojciech zachorował, również i on korzystał ze sprzętu znajdującego się w naszej wypożyczalni.

Obecnie zajmujemy jedną z salek w domu katechetycznym, a dokładnie salę św. Wojciecha. Jak bardzo potrzebna jest wypożyczalnia świadczy fakt, iż w roku 2022 i 2023 korzystało z niej odpowiednio 405 i 392 osoby, z ponad 30 okolicznych miejscowości. Użyczenie sprzętu jest bezpłatne, ale osoby korzystające z tej pomocy przy zawieraniu umowy i jej przedłużaniu, dobrowolnie składają datki pieniężne, zwane „Darem serca”. Z tych ofiar dokupowany jest nowy sprzęt oraz opłacane są konieczne naprawy.

Wypożyczamy potrzebującym:

– łóżka wieloczynnościowe pielęgnacyjne,

–  materace na łóżka,

– materace p/odleżynowe,

– koncentratory tlenowe,

– chodziki, kule ortopedyczne,

– wózki inwalidzkie,

– ssaki do odsysania,

– krzesła toaletowe,

– drobniejszy sprzęt ortopedyczny

Niektórzy pacjenci użytkują sprzęt nawet kilka lat. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim darczyńcom, którzy przekazują nam w dobrym stanie nieużywany przez nich sprzęt medyczny.

Grupa wolontariuszy

 

 

 

Scroll to Top